ראשי | רפואת שיניים | הכנה לפגישה ראשונה במרפאת השיניים

הכנה לפגישה ראשונה במרפאת השיניים

הכנה לפגישה ראשונה במרפאת השיניים הכנה לפגישה ראשונה במרפאת השיניים

המפגש הראשון של הילד עם עולם רפואת השיניים הוא בדרך כלל הבסיס הראשוני לפיו הילד יחווה את הביקורים העתידיים שלו במהלך כל חייו.


לרוב הילדים אין פחד מולד מרופא שיניים. פחד או חרדה דנטלית נרכשים מהסביבה.
המפגש הראשון של הילד עם עולם רפואת השיניים הוא בדרך כלל הבסיס הראשוני לפיו הילד יחווה את הביקורים העתידיים שלו במהלך כל חייו.
על כן ההכנה למפגש הראשון כל כך חשובה. מפגש חיובי יכול מצד אחד להוריד חרדה ופחד ומצד שני לאפשר גישה נכונה, ובהמשך הגעה שגרתית לביקורות ושמירה על שיניים בריאות למשך שנים רבות.

כיום ההמלצה היא להגיע למפגש הראשון סביב בקיעת השן הראשונה או עד גיל שנה. מפגש זה חשוב להורים (בייחוד להורים צעירים וחדשים) שכן זוהי ההזדמנות שהלם לקבל אינפורמציה בכל הקשור לשמירה על הגיינה אורלית והמנעות מהרגלים מזיקים דווקא בגיל הרך. גם הילד מפיק מהמפגש הזה. הבדיקה היא קצרה ונעימה (בעצם רק "סופרים שיניים"), החוויה היא חיובית וההגעה למפגש הבא (כחצי שנה לאחר מכן) כבר נעשית בצורה טבעית יותר, ולמקום מוכר.

מהי חרדה דנטלית?
לרוב הילדים אין פחד מולד מרופא שיניים. פחד או חרדה דנטלית נרכשים מהסביבה.
בדרך כלל הם שומעים חוויות של אחרים סביבם. כאשר מכינים את הילד למפגש חשוב לא להשתמש במילים "כואב" "זריקה" "קידוח בשן" ועוד, לא מומלץ להשתמש בהליכה למרפאה כעונש או איום "אם תאכל את הסוכריה, תכאב לך השן וניקח אותך לרופא שיעשה לך סתימה"..... כל אלה יכולים לייצר פחד וחרדה.
גם הכנה מוגזמת יכולה להזיק, הרי לפני שהולכים לקנות נעליים לא נהוג להכין את הילד מספר ימים לפני לגבי איך יהיה בחנות ומה בדיוק נמדוד ואיזה צבע נבחר.
עדיף להתנהג בטבעיות ובמידה ויש קושי להשאיר את עבודת ההכנה לצוות המרפאה המיומן. אפשר וכדאי להתייעץ טלפונית ולקבל טיפים להכנה מתאימה.

הפגישה הראשונה – אירוע חוויתי
ההגעה למרפאה צריכה להיות נעימה ולהיעשות באווירה נינוחה. במידה ויש אחים קטנים עדיף להשאירם בבית. הילד שמגיע למרפאה צריך את מלוא תשומת הלב ועדיף שאחיו יחוו את החוויה הזו בנפרד ממנו.
חשוב לזכור שלכל ילד יש את הקצב שלו ויכולת ההתמודדות שלו עם הבדיקה הראשונה. במידה ונראה כי דווקא נוכחות של אח גדול יכולה לעזור ניתן להגיע ביחד (יש מצבים שבהם ההשפעה החיובית הזו רצויה אפילו....).
ניתן לספר על הכסא המיוחד (הכסא הדנטלי), על האור שמאיר את הפה, המראה הקטנה שעוזרת לרופא לספור שיניים, על המצלמה הגדולה שיודעת לצלם בלי פלאש ומצלמת רק את השיניים !! ועוד. ישנם ספרים וסרטים מותאמים לילדים העוסקים בנושא, וניתן להיעזר גם בהם.
לחלק מהמרפאות אתר אינטרנט בו ניתן לפגוש את הצוות המטפל עוד לפני ההגעה. ניתן לבצע סיור וירטואלי באתר כך הילד מרגיש כי הוא מגיע למקום מוכר (אפילו בפעם הראשונה).
היום מאוד מקובל לפנות טלפונית או אפילו במייל ולנסות לדבר עם הרופא עוד קודם. כך אפשר להתייעץ ו"לתפור" ביחד הכנה שתתאים לכל ילד באופן אישי.
מומלץ ביותר לבחור רופא שיניים שהוא מומחה לרפואת שיניים לילדים. למומחים יש את ההכשרה המתאימה, הכלים והניסיון לאפשר מפגש חוויתי גם לילדים רכים.
חשוב לזכור כי למרות כל ההכנות יתכן והמפגש הראשון בכל זאת ילווה בבכי (מהלא מוכר, מהריחות והצלילים השונים). במקרה כזה עדיף להישאר רגועים ונינוחים. הילד קולט שההורה שקט ומרגיש בטוח עם הבחירה שלו - ומיד נרגע.
רופא מיומן בביצוע טיפולי שיניים לילדים יודע להשרות את אווירת "הכל בשליטה" ולהפוך את המפגש לחוויה אמיתית.
בחירה של מרפאת שיניים מותאמת לילדים, רופא מומחה והכנה מתאימה בבית תורמים לפגישה ראשונה מהנה עבור הילד (וההורה).
הדבר מוביל להמשך של ביקורות שגרתיות גם במהלך החיים. כאשר הפגישות השגרתיות אכן מתרחשות בתדירות הנכונה (והרי אין סיבה שלא, כי אם נעים להגיע למרפאה אין סיבה שהילד יסרב) ניתן להבטיח פה נקי וחיוך בריא תמיד !

ד"ר הדס כץ שגיא
מומחית לרפואת שיניים לילדים ונוער

מחפש רופא שיניים מומלץ או מרפאת שיניים מומלצת? לחץ/צי כאן
עוד באותו נושא:

מרפאת שיניים, הגיינה אורלית, חרדה דנטלית, טיפולי שיניים לילדים

תן ציון למאמר זה

5.00