ראשי | רפואת שיניים | טיפול שיניים עם גז צחוק מהו גז צחוק ומתי כדאי להשתמש בו

טיפול שיניים עם גז צחוק מהו גז צחוק ומתי כדאי להשתמש בו

טיפול שיניים עם גז צחוק מהו גז צחוק ומתי כדאי להשתמש בו טיפול שיניים עם גז צחוק מהו גז צחוק ומתי כדאי להשתמש בו

עד לפני מספר שנים, גז הצחוק היה חלק מתהליך ההרדמה בחדרי הניתוח. כיום משתמשים בו בעיקר בחדרי לידה ובמרפאות השיניים לעזור בשיכוך כאב.


גז צחוק (חמצן דו-חנקני או נייטרוס אוקסיד N2O) הוא תרכובת אינרטית שמשתמשים בה לשיכוך כאבים. בפי הילדים אנו נוהגים להציג אותו כ"גז אומץ". גז הצחוק הוא גז בטוח לחלוטין, אינו ממכר, אינו גורם לגירוי של מערכת הנשימה ואינו גורם לטישטוש ועייפות עם סיום השימוש בו ( לאחר שמתפנה לחלועין מהגוף).

הגז נותן תחושה קלה של ריחוף, מעמעם רעשים, עוזר בהפחתת חרדה  ופחד ומדכא את רפלקס ההקאה. לעיתים הוא גורם ממש לרצון לצחוק, בעיקר בילדים קטנים, ומכאן גם נובע שמו. גז הצחוק אינו בא להחליף את חומר ההרדמה הניתן במהלך טיפול השיניים. אך חויית קבלת זריקת האלחוש (הרדמה) תחת השפעת גז צחוק היא נעימה בהרבה.

יתרון גדול מאוד של גז הצחוק, הניתן בשאיפה, הוא העובדה שהוא ניתן יחד עם אחוזים גבוהים של חמצן. לכן, מומלץ לחולי לב, לאנשים אחרי אירוע מוחי ולחולי אסטמה לטפל תחת גז הצחוק.

לאנשים הסובלים מרפלקס הקאה חזק (Gag Reflex) , גז הצחוק מהווה הצלה של ממש. הוא מטשטש את רפלקס ההקאה ומתאים לאנשים רגישים הנוטים להקיא בזמן טיפולי שיניים.

איזו הכנה נדרשת לפני הטיפול?
כדאי להגיע לטיפול בצום חלקי (אפשר לשתות, לאכול משהו קל כשעתיים לפני ובוודאי שלא אחרי ארוחה כבדה) על מנת לא לגרום לתחושה של בחילה במהלך הטיפול.

גז הצחוק מתאים לרוב האנשים אך לא לכולם. מתי לא מתאים לטפל תחת גז צחוק?
1. אנשים שאינם יכולים להרשות לעצמם אישיותית "אבדן שליטה". 

2. אנשים הסובלים ממחלת ריאות חסימתית (COPD) על רקע עישון כבד. לאנשים אלו אסור לקבל חמצן באחוזים גבוהים ולכן הטיפול תחת גז צחוק לא מומלץ.

3. נשים בהריון - תלוי מקרה ובאישור הגניקולוג (יש רופאים המתירים שימוש בגז צחוק מהחודש הרביעי ואילך).

יש לוודא כי רופא השיניים עבר הכשרה מיוחדת לשימוש בגז הצחוק ומרפאתו מצויידת בכל הציוד הנדרש.

גז הצחוק משדרג מאוד את חווית הטיפול ועוזר מאוד לאנשים חרדים, שנמנעים להגיע למרפאת השיניים, וכן לילדים קטנים ולחולים בסיכון.

לפרטים נוספים ויצירת קשר עם דר' נלי שטיינבוק לחצו כאן

מחפש רופא שיניים מומלץ או מרפאת שיניים מומלצת? לחץ/צי כאן
עוד באותו נושא:

גז צחוק, גז אומץ, טיפול שיניים עם גז צחוק, copd, רפואה שיניים, שיכוך כאבים בטיפול שיניים